Cottage Grove Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Moms Night Out!

Moms Night Out!

You won't find a better place to spend a Saturday night with the family than Cottage .

Moms Night Out!

Moms Night Out!

You won't find a better place to spend a Saturday night with the family than Cottage .

Moms Night Out!

Moms Night Out!

You won't find a better place to spend a Saturday night with the family than Cottage . .


7/23/2022 - Cottage Grove Speedway

7/23/2022 - Cottage Grove Speedway

Cottage Grove, OR

VIRGIL HANSON MEMORIAL LOGGER'S CUP

The logging industry built this town and we love to celebrate our history and our loggers with our annual Logger's Cup! Late Models race for $2000 to win and all those in the Logging Industry get into the grandstands for FREE!!

Classes

  • Late Models38 entries
  • IMCA SportMods19 entries
  • Dwarf Cars30 entries
  • IMCA Sport Compact14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Late Models

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12J Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR -
2 4 18 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR 2
3 2 28 Jimmy Whisler Jimmy Whisler Otis, OR Otis, OR -1
4 3 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR -1
5 17 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 12
6 5 5 John Duty John Duty Happy Valley, OR Happy Valley, OR -1
7 7 08 Kye Frick Kye Frick Sweet Home, OR Sweet Home, OR -
8 9 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR 1
9 10 40 Brian Smith Brian Smith Albany, OR Albany, OR 1
10 19 17 Mclain Beaudoin Mclain Beaudoin Lebanon, OR Lebanon, OR 9
11 8 7 Bryan Norton Bryan Norton Stayton, OR Stayton, OR -3
12 11 46 Darren Coffell Darren Coffell Bend, OR Bend, OR -1
13 13 3 Brody Montgomery Brody Montgomery Bandon, OR Bandon, OR -
14 18 76 Jason Johnson Jason Johnson Gresham, OR Gresham, OR 4
15 6 33 Jordan Wright Jordan Wright Toledo, OR Toledo, OR -9
16 20 88 Mike Peters Mike Peters Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 4
17 14 75 Tony Brakeall Tony Brakeall Sodaville, OR Sodaville, OR -3
18 12 22X Mike Taylor Mike Taylor Reedsport, OR Reedsport, OR -6
19 15 78R Jeff Rash Jeff Rash Lebanon, OR Lebanon, OR -4
DNS 16 9C Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
2 4 17 Mclain Beaudoin Mclain Beaudoin Lebanon, OR Lebanon, OR 2
3 2 15R Mike Miller Mike Miller Springfield, OR Springfield, OR -1
4 8 33C Craig Hanson Craig Hanson Albany, OR Albany, OR 4
5 3 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -2
6 7 17M Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR 1
7 6 18M Eric Massey Eric Massey -1
8 11 66X Tony Goddard Tony Goddard Eugene, OR Eugene, OR 3
DNS 9 75D Miles Deubert Miles Deubert Medford, OR Medford, OR -
DNS 10 22M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
DNS 5 11 Larry Rametes Larry Rametes BEAVERCREEK, OR BEAVERCREEK, OR -

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 76 Jason Johnson Jason Johnson Gresham, OR Gresham, OR -
2 3 88 Mike Peters Mike Peters Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
3 6 88F Braden Fugate Braden Fugate Bandon, OR Bandon, OR 3
4 2 99 BJ Donofrio BJ Donofrio Salem, OR Salem, OR -2
5 10 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 5
6 7 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR 1
7 5 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -2
8 9 34 Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
9 8 44 Terry Sanders Terry Sanders Oregon, OR Oregon, OR -1
DNS 11 8 Daniel Modaff Daniel Modaff Battleground, WA Battleground, WA -
DNS 4 83 Dennis Souza Dennis Souza Pescadero, CA Pescadero, CA -

IMCA SportMods

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 33 Dalton Bloom Dalton Bloom 2
2 11 4 Kevin Williamson Kevin Williamson Coburg, OR Coburg, OR 9
3 6 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR 3
4 7 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR 3
5 10 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR 5
6 4 E3 Ray Bloom Ray Bloom -2
7 5 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR -2
8 9 69 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR 1
9 13 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR 4
10 2 8 Tanner Krohling Tanner Krohling Vancouver, WA Vancouver, WA -8
11 18 71 Mitchell Jamison Mitchell Jamison Junction City, OR Junction City, OR 7
12 16 217 Matt Brown Matt Brown Orange, CT Orange, CT 4
13 15 68 Greg Schellhorn Greg Schellhorn Eugene, OR Eugene, OR 2
14 1 3 Garrett Craig Garrett Craig -13
15 17 42 Chuck Carson Chuck Carson Springfield, OR Springfield, OR 2
16 14 67 Michael Lavery Michael Lavery Oregon, OR Oregon, OR -2
17 8 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR -9
18 12 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR -6
DNS 19 22 Brad Martin Brad Martin Dexter, OR Dexter, OR -

Dwarf Cars

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 09S Josh King Josh King Medford, OR Medford, OR 2
2 10 01K Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR 8
3 1 25S Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR -2
4 6 8O Josh Rodgers Josh Rodgers Lowell, OR Lowell, OR 2
5 7 43 Tanner Curr Tanner Curr Albany, OR Albany, OR 2
6 12 71 RC Levin RC Levin Roseburg, OR Roseburg, OR 6
7 16 65 Kyle Frelich Kyle Frelich St. Helens, OR St. Helens, OR 9
8 20 5O Teagan Fischer Teagan Fischer St. Helens, OR St. Helens, OR 12
9 18 51S Devin Lahorgue Devin Lahorgue Grants Pass, OR Grants Pass, OR 9
10 9 18 Tommy Velasquez Tommy Velasquez Camarillo, CA Camarillo, CA -1
11 19 98E Erin Morgenstern Erin Morgenstern Oregon, OR Oregon, OR 8
12 17 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR 5
13 14 54O Dave Bruhn Dave Bruhn Oregon, OR Oregon, OR 1
14 4 18S Calvin Morton Calvin Morton -10
15 2 5S Travis Gergel Travis Gergel Grants Pass, OR Grants Pass, OR -13
16 5 28 Anthony Pope Anthony Pope Roseburg, OR Roseburg, OR -11
17 15 30S Cody Peters Cody Peters Eagle Point, OR Eagle Point, OR -2
18 11 10S Fred Hay Fred Hay Eagle Point, OR Eagle Point, OR -7
19 8 5A Danny Altom Danny Altom Lebanon, OR Lebanon, OR -11
20 13 88S John Chrisman John Chrisman Hillsboro, OR Hillsboro, OR -7

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR -
2 3 51S Devin Lahorgue Devin Lahorgue Grants Pass, OR Grants Pass, OR 1
3 4 98E Erin Morgenstern Erin Morgenstern Oregon, OR Oregon, OR 1
4 2 5O Teagan Fischer Teagan Fischer St. Helens, OR St. Helens, OR -2
5 7 42 Dennis Tower Dennis Tower Oregon, OR Oregon, OR 2
6 8 01 Chris Wright Chris Wright Creswell, OR Creswell, OR 2
7 5 4 Carson Hood Carson Hood Oregon, OR Oregon, OR -2
8 6 20S Jason Robustelli Jason Robustelli Medford, OR Medford, OR -2
9 12 99 Trevor Coats Trevor Coats Springfield, OR Springfield, OR 3
10 11 5 Gary Wegener Gary Wegener 1
11 10 23O molly williams molly williams Portland, OR Portland, OR -1
12 9 441 Ryan Williams Ryan Williams Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -3
13 13 53 Rob Gergel Rob Gergel Grants Pass, OR Grants Pass, OR -
14 14 8 Brenden McMaster Brenden McMaster Roseburg, OR Roseburg, OR -

IMCA Sport Compact

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 B17 Scarlett Drake Scarlett Drake Salem, OR Salem, OR 6
2 2 22O Dusten Henderson Dusten Henderson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
3 9 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR 6
4 3 0 Eli Miller Eli Miller Oregon, OR Oregon, OR -1
5 8 28 Chris Pierce Chris Pierce Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
6 5 10E Zach Kintzley Zach Kintzley -1
7 4 75 Rich Dickenson Rich Dickenson Roseburge, OR Roseburge, OR -3
8 10 439 Mike Cockerline Mike Cockerline Oregon, OR Oregon, OR 2
9 6 10 Stacy Bloom Stacy Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -3
10 12 17X Trevor Burton Trevor Burton Oregon, OR Oregon, OR 2
11 13 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR 2
12 14 77 Michael Huie Michael Huie Oregon, OR Oregon, OR 2
13 1 1L Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -12
14 11 1X Michael Wichert Michael Wichert Eugene, OR Eugene, OR -3

Upcoming Events

Schedule TBA


Our Partners

Coors Light
Pepsi
Hoosier Racing Tires
Fuel N Go
Welt Elements
Bonanza Drive-Up
Speedway Motors IMCA Weekly Series
Giant Burger
Pink House
Rock Auto
Clark Printing Co.
Wezels Farm
Dots Trophy Shop
Archer
Farmlands Market
Todds Auto Body
Contingency Connection Racer
Stanco
Ahern
Best Western
Moose Lodge
Royalty Core
Racing Junk

Contact Us