Cottage Grove Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

Witness some of the funnest, fastest and fiercest racing action at Cottage Grove.

THE MARVIN

THE MARVIN

Don't miss the 10th Annual Marvin Smith Memorial Grove Classic May 25th & 26th !

MONSTER TRUCKS

MONSTER TRUCKS

Monster Trucks return June 7th & 8th along with Megasauras, the car eating dinosaur!!

Logger's Cup

Logger's Cup

Late Models pay homage to Virgil Hanson in the biggest race of the year July 27th!


5/25/2024 - Cottage Grove Speedway

5/25/2024 - Cottage Grove Speedway

Cottage Grove, OR

MARVIN SMITH MEMORIAL GROVE CLASSIC NIGHT #1

The crown jewel of Cottage Grove Speedway, the Marvin Smith Memorial brings the biggest names in 360 sprint car racing to the high banked 1/4 mile that is Cottage Grove Speedway!

Classes

  • 360 Sprints26 entries
  • Late Models9 entries
  • Junior3 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

360 Sprints

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 3
2 5 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 3
3 1 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA -2
4 6 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA 2
5 2 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -3
6 7 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA 1
7 3 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR -4
8 8 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR -
9 18 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR 9
10 13 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR 3
11 17 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 6
12 19 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR 7
13 16 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
14 9 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -5
15 11 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB -4
16 14 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -2
17 20 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB 3
18 10 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -8
19 12 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR -7
20 15 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA -5
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 1
2 1 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR -1
3 3 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR -
4 8 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB 4
Top 4 transfer
5 5 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR -
6 4 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA -2
7 7 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR -
8 6 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR -2
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA 3
2 1 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -1
3 2 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR -1
4 5 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 1
5 3 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR -2
6 6 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR 1
2 1 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR -1
3 4 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR 1
4 3 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -1
5 5 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR -
6 6 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA 3
2 1 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB -1
3 3 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA -
4 5 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 1
5 2 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC -3
DNS 6 1K Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
DNS 7 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR -
2 4 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 2
3 2 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -1
4 5 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
5 3 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR -2
6 6 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR -
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC 1
2 4 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 2
3 3 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA -
4 1 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -3
5 6 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA 1
6 5 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB -1

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR 11.124
2 5 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 11.166
3 10 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA 11.240
4 2 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR 11.270
5 12 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR 11.352
6 3 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR 11.431
7 7 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR 11.466
8 6 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR 11.509
9 11 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR 11.582
10 1 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 11.748
11 9 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR 13.585
12 13 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR 13.694
DNS 4 10K Don Waddell Don Waddell Roseburg, OR Roseburg, OR

Qualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 13 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA 10.803
2 8 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 11.130
3 10 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA 11.145
4 7 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA 11.163
5 2 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 11.307
6 12 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC 11.322
7 11 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB 11.429
8 3 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 11.619
9 6 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 11.631
10 9 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB 11.640
11 1 1K Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 11.691
12 4 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA 12.162
13 5 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR 13.595

Late Models

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR 7
2 5 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 3
3 4 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR 1
4 7 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR 3
5 1 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR -4
6 2 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -4
7 6 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
DNS 3 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -
DNS 9 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR -
2 2 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -
3 3 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -
DNS 4 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 3
2 1 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -1
3 2 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR -1
4 3 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -1
5 5 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR 2
2 2 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
3 1 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR -2
4 4 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 12.663
2 6 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR 14.485
3 5 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR 14.531
4 1 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR 14.604
5 7 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 14.793
6 8 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 14.794
7 9 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR 14.842
8 4 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR 15.100
9 3 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR 16.985

Junior

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 2
2 2 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
3 1 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -2
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 1
2 1 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -1
3 3 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 1
2 3 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR 1
3 1 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR 18.462
2 3 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 19.247
3 2 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR 19.795



Our Partners

Coors Light
Pepsi
Hoosier Racing Tires
Fuel N Go
Welt Elements
Bonanza Drive-Up
Speedway Motors IMCA Weekly Series
Giant Burger
Pink House
Rock Auto
Clark Printing Co.
Wezels Farm
Dots Trophy Shop
Archer
Farmlands Market
Todds Auto Body
Contingency Connection Racer
Stanco
Ahern
Best Western
Moose Lodge
Royalty Core
Racing Junk

Contact Us