Cottage Grove Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

Witness some of the funnest, fastest and fiercest racing action at Cottage Grove.

THE MARVIN

THE MARVIN

Don't miss the 10th Annual Marvin Smith Memorial Grove Classic May 25th & 26th !

MONSTER TRUCKS

MONSTER TRUCKS

Monster Trucks return June 7th & 8th along with Megasauras, the car eating dinosaur!!

Logger's Cup

Logger's Cup

Late Models pay homage to Virgil Hanson in the biggest race of the year July 27th!


5/26/2024 - Cottage Grove Speedway

5/26/2024 - Cottage Grove Speedway

Cottage Grove, OR

MARVIN SMITH MEMORIAL GROVE CLASSIC FINALE & FIREWORKS

The final night of the big show with the biggest talent in Sprint Car racing battling for $4100 and the title of Marvin Champion followed by a huge fireworks show!

Classes

  • 360 Sprints32 entries
  • Late Models9 entries
  • Junior3 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

360 Sprints

41 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 1
2 1 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR -1
3 4 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR 1
4 12 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA 8
5 7 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 2
6 6 21P Robbie Price Robbie Price Cobble Hill, BC Cobble Hill, BC -
7 5 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA -2
8 10 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA 2
9 13 1K Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 4
10 15 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA 5
11 17 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 6
12 22 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB 10
13 18 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC 5
14 11 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR -3
15 8 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR -7
16 16 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -
17 23 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB 6
18 3 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA -15
19 14 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR -5
20 21 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR 1
21 9 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA -12
22 19 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR -3
23 20 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA -3
24 24 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR 1
2 3 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB 1
3 1 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB -2
4 11 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR 7
5 5 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK -
6 6 75 Brian Boswell Brian Boswell Creswell, OR Creswell, OR -
7 7 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR -
8 12 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR 4
9 4 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR -5
10 8 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2
11 9 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR -2
DNS 10 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA -
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 1
2 4 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 2
3 1 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA -2
4 6 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR 2
5 3 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA -2
6 8 21P Robbie Price Robbie Price Cobble Hill, BC Cobble Hill, BC 2
7 7 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA -
8 5 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1K Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
2 1 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC -1
3 3 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA -
4 4 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR -
5 5 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB -
6 6 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK -
7 7 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR 1
2 4 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 2
3 3 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA -
4 5 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 1
5 1 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR -4
6 7 75 Brian Boswell Brian Boswell Creswell, OR Creswell, OR 1
7 6 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA -1
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA 1
2 1 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR -1
3 4 21P Robbie Price Robbie Price Cobble Hill, BC Cobble Hill, BC 1
4 3 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR -1
5 6 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB 1
6 7 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR 1
DNS 5 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 1
2 3 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA 1
3 1 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC -2
4 4 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR -
5 6 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 1
6 5 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
7 7 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR -
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 13 22 Garen Linder Garen Linder Central Point, OR Central Point, OR 11.207
2 6 21P Robbie Price Robbie Price Cobble Hill, BC Cobble Hill, BC 11.244
3 12 21 Jesse Schlotfeldt Jesse Schlotfeldt Arlington, WA Arlington, WA 11.244
4 5 9T Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR 11.334
5 3 1K Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 11.356
6 9 17 Cam Smith Cam Smith Mill Creek, WA Mill Creek, WA 11.366
7 77 Levi Klatt Levi Klatt Langley, BC Langley, BC 11.376
8 8 21B Johnny Burke Johnny Burke Medford, OR Medford, OR 11.667
9 11 3 Jordan Milne Jordan Milne Edmonton, AB Edmonton, AB 11.697
10 10 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR 11.705
11 4 1M Mike Brown Mike Brown Kenai, AK Kenai, AK 11.825
12 2 2JR Kelly Miller Kelly Miller Stirling, AB Stirling, AB 11.827
13 1 34R T.J. Richman T.J. Richman Deer Island, OR Deer Island, OR 12.147
14 7 35 Steve Smith Steve Smith Albany, OR Albany, OR 13.415
2 Laps

Qualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 55 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA 10.914
2 33 Kyle Alberding Kyle Alberding Winston, OR Winston, OR 11.224
3 10 96 Greg Hamilton Greg Hamilton Burlington, WA Burlington, WA 11.402
4 12 8R Tony Gomes Tony Gomes Modesto, CA Modesto, CA 11.415
5 9 1H Bailey Hibbard Bailey Hibbard Medford, OR Medford, OR 11.462
6 7 78 Ryan Hirschbock Ryan Hirschbock Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 11.515
7 11 151 Duke Johnson Duke Johnson Portland, OR Portland, OR 11.520
8 2 9A Luke Didiuk Luke Didiuk Vancouver, BC Vancouver, BC 11.557
9 1 29K Levi Kuntz Levi Kuntz Carnation, WA Carnation, WA 11.787
10 6 34 Melissa Solesbee Melissa Solesbee Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 11.897
11 3 40 Kyle Woodcock Kyle Woodcock Oroville, CA Oroville, CA 11.985
12 5 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 12.103
13 13 75 Brian Boswell Brian Boswell Creswell, OR Creswell, OR 12.147
14 8 35JR Timothy Smith Timothy Smith Winston, OR Winston, OR 13.297

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 33H Colton Heath Colton Heath Marysville, WA Marysville, WA 11.742
2 1 7 Tyler Thompson Tyler Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 11.813
3 2 18T Tanner Holmes Tanner Holmes Jacksonville, OR Jacksonville, OR 11.897
4 3 7H Jake Haulot Jake Haulot Cotati, CA Cotati, CA 12.011

Late Models

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA -
2 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -
3 24 Nathan Augustine Nathan Augustine La Pine, OR La Pine, OR -
4 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -
5 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -
6 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR -
7 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
8 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR -
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA 3
2 3 24 Nathan Augustine Nathan Augustine La Pine, OR La Pine, OR 1
DNS 1 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -
DNS 2 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 1
2 4 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA 2
3 1 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR -2
4 5 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR 1
5 3 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 Nathan Augustine Nathan Augustine La Pine, OR La Pine, OR 3
2 2 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -
3 1 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -2
4 3 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -1

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 44B Nick Bessette Nick Bessette Battle Ground, WA Battle Ground, WA
2 8 24 Nathan Augustine Nathan Augustine La Pine, OR La Pine, OR
3 2 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
4 9 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR
5 3 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR
6 6 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR
7 1 17 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR
8 7 15R Ryan Ronning Ryan Ronning Springfield, OR Springfield, OR
9 5 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR

Junior

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR -
2 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -
3 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 1
2 1 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -1
3 3 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 1
2 3 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR 1
3 1 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 5M Tynlee Mayden Tynlee Mayden Springfield, OR Springfield, OR 18.203
2 3 21 Rowen Lancaster Rowen Lancaster Eugene, OR Eugene, OR 18.208
3 2 20 Shane Dowty Shane Dowty Eugene, OR Eugene, OR 19.035



Our Partners

Coors Light
Pepsi
Hoosier Racing Tires
Fuel N Go
Welt Elements
Bonanza Drive-Up
Speedway Motors IMCA Weekly Series
Giant Burger
Pink House
Rock Auto
Clark Printing Co.
Wezels Farm
Dots Trophy Shop
Archer
Farmlands Market
Todds Auto Body
Contingency Connection Racer
Stanco
Ahern
Best Western
Moose Lodge
Royalty Core
Racing Junk

Contact Us