Cottage Grove Speedway

  • 1
The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

The Ultimate Door To Door, Wheel To Wheel Action!

Witness some of the funnest, fastest and fiercest racing action at Cottage Grove.


7/29/2023 - Cottage Grove Speedway

7/29/2023 - Cottage Grove Speedway

Cottage Grove, OR

RALPH BLOOM MEMORIAL SPORTMOD SPECTACULAR & LADIES NIGHT

Classes

  • Limited Sprints2 entries
  • IMCA Modifieds16 entries
  • IMCA SportMods27 entries
  • IMCA Sport Compact10 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Limited Sprints

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -
2 2 3F Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR 1
2 1 3F Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR -1
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR
2 2 3F Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR

IMCA Modifieds

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 8
2 5 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
3 8 73 Tyler Smith Tyler Smith Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 5
4 3 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR -1
5 7 5H Braedon Hand Braedon Hand Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
6 4 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR -2
7 10 F1 Monte Bischoff Monte Bischoff Medford, OR Medford, OR 3
8 12 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR 4
9 6 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR -3
10 15 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR 5
11 11 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR -
12 2 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR -10
13 13 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR -
14 1 8M Brett Muth Brett Muth Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -13
15 16 22J Jake Ferguson Jake Ferguson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
16 14 10 Eric Cooper Eric Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 F1 Monte Bischoff Monte Bischoff Medford, OR Medford, OR 1
2 3 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 1
3 4 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR 1
4 1 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR 1
2 8 F1 Monte Bischoff Monte Bischoff Medford, OR Medford, OR 6
3 4 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 1
4 7 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 3
5 6 5H Braedon Hand Braedon Hand Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
6 3 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR -3
7 5 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR -2
8 1 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR -7
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
2 2 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR -
3 1 8M Brett Muth Brett Muth Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2
4 7 73 Tyler Smith Tyler Smith Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
5 3 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR -2
6 5 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR -1
7 8 10 Eric Cooper Eric Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
8 6 22J Jake Ferguson Jake Ferguson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2

Qualifying/ Hot Laps

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR
2 1 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR
3 8 F1 Monte Bischoff Monte Bischoff Medford, OR Medford, OR
4 5 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR
5 2 5H Braedon Hand Braedon Hand Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
6 10 8M Brett Muth Brett Muth Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
7 15 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
8 3 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR
9 16 10 Eric Cooper Eric Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
10 12 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR
11 14 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR
12 4 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR
13 9 22J Jake Ferguson Jake Ferguson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
DNS 7 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR
DNS 6 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR
DNS 13 73 Tyler Smith Tyler Smith Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR

IMCA SportMods

50 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16P Nick Trenchard Nick Trenchard Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 3
2 2 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR -
3 11 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA 8
4 6 43 Justin Ryker Justin Ryker Eugene, OR Eugene, OR 2
5 9 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR 4
6 7 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
7 5 3 Garrett Craig Garrett Craig Veneta, OR Veneta, OR -2
8 15 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR 7
9 14 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR 5
10 8 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR -2
11 19 MM5 Matt Ruf Matt Ruf Grand Junction, CO Grand Junction, CO 8
12 18 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 6
13 13 11 Trevor Points Trevor Points Salem, OR Salem, OR -
14 1 69 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR -13
15 3 188 Kenny Shrader Kenny Shrader Pacheco, CA Pacheco, CA -12
16 17 68 Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR 1
17 10 21P Landon Philpott Landon Philpott Oregon, OR Oregon, OR -7
18 20 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR 2
19 16 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR -3
20 12 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR -8
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 68 Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR 1
2 6 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 4
3 1 MM5 Matt Ruf Matt Ruf Grand Junction, CO Grand Junction, CO -2
4 3 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR -1
Top 4 transfer
5 7 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR 2
6 9 9T Nate Turnidge Nate Turnidge Lebanon, OR Lebanon, OR 3
7 4 73 Jacob Shandy Jacob Shandy Corvallis, OR Corvallis, OR -3
8 5 22C Ray Comer Ray Comer Oregon, OR Oregon, OR -3
9 11 12 Jeff Titus Jeff Titus 2
10 10 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR -
11 8 99 Dustin Hitner Dustin Hitner Coos Bay, OR Coos Bay, OR -3
10 Laps

Scramble

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 69 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR -
2 5 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 3
3 3 188 Kenny Shrader Kenny Shrader Pacheco, CA Pacheco, CA -
4 7 16P Nick Trenchard Nick Trenchard Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 3
5 4 3 Garrett Craig Garrett Craig Veneta, OR Veneta, OR -1
6 6 43 Justin Ryker Justin Ryker Eugene, OR Eugene, OR -
7 9 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
8 10 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR 2
9 8 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR -1
10 2 21P Landon Philpott Landon Philpott Oregon, OR Oregon, OR -8
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA 1
2 1 11 Trevor Points Trevor Points Salem, OR Salem, OR -1
3 3 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR -
4 6 MM5 Matt Ruf Matt Ruf Grand Junction, CO Grand Junction, CO 2
5 5 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR -
6 4 22C Ray Comer Ray Comer Oregon, OR Oregon, OR -2
7 9 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR 2
8 7 9T Nate Turnidge Nate Turnidge Lebanon, OR Lebanon, OR -1
9 8 12 Jeff Titus Jeff Titus -1
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR 1
2 1 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR -1
3 4 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR 1
4 5 68 Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR 1
5 3 73 Jacob Shandy Jacob Shandy Corvallis, OR Corvallis, OR -2
6 8 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 2
7 6 99 Dustin Hitner Dustin Hitner Coos Bay, OR Coos Bay, OR -1
8 7 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR -1

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 21 9 David Schmidt David Schmidt Roseburg, OR Roseburg, OR
2 3 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR
3 10 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA
4 22 73 Jacob Shandy Jacob Shandy Corvallis, OR Corvallis, OR
5 8 99 Dustin Hitner Dustin Hitner Coos Bay, OR Coos Bay, OR
6 24 68 Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR
7 13 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR
8 5 22C Ray Comer Ray Comer Oregon, OR Oregon, OR
9 27 9T Nate Turnidge Nate Turnidge Lebanon, OR Lebanon, OR
10 11 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR
11 12 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR
12 16 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR
13 15 11 Trevor Points Trevor Points Salem, OR Salem, OR
14 1 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR
15 25 12 Jeff Titus Jeff Titus
DNS 2 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
DNS 4 69 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR
DNS 6 3 Garrett Craig Garrett Craig Veneta, OR Veneta, OR
DNS 7 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR
DNS 9 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR
DNS 14 21P Landon Philpott Landon Philpott Oregon, OR Oregon, OR
DNS 17 MM5 Matt Ruf Matt Ruf Grand Junction, CO Grand Junction, CO
DNS 18 43 Justin Ryker Justin Ryker Eugene, OR Eugene, OR
DNS 19 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR
DNS 20 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR
DNS 23 188 Kenny Shrader Kenny Shrader Pacheco, CA Pacheco, CA
DNS 26 16P Nick Trenchard Nick Trenchard Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR

IMCA Sport Compact

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR 7
2 9 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR 7
3 7 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 4
4 3 80 Melissa Bryant Melissa Bryant Roseburg, OR Roseburg, OR -1
5 4 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
6 6 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -
7 10 07 Steven Parker Steven Parker Florence, OR Florence, OR 3
8 2 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR -6
9 1 247 Chris Morales Chris Morales Creswell, OR Creswell, OR -8
10 5 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR -5
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR -
2 3 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR 1
3 4 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
4 2 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR 4
2 2 80 Melissa Bryant Melissa Bryant Roseburg, OR Roseburg, OR -
3 4 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
4 3 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR -1
5 1 247 Chris Morales Chris Morales Creswell, OR Creswell, OR -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR 3
2 2 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
3 1 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR -2
4 3 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -1
5 5 07 Steven Parker Steven Parker Florence, OR Florence, OR -

Qualifying/ Hot Laps Group 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
2 1 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR
3 7 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR
4 6 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR
5 4 80 Melissa Bryant Melissa Bryant Roseburg, OR Roseburg, OR
6 3 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR
7 10 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
8 8 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR
9 9 07 Steven Parker Steven Parker Florence, OR Florence, OR
DNS 5 247 Chris Morales Chris Morales Creswell, OR Creswell, OR



Our Partners

Coors Light
Pepsi
Hoosier Racing Tires
Fuel N Go
Welt Elements
Bonanza Drive-Up
Speedway Motors IMCA Weekly Series
Giant Burger
Pink House
Rock Auto
Clark Printing Co.
Wezels Farm
Dots Trophy Shop
Archer
Farmlands Market
Todds Auto Body
Contingency Connection Racer
Stanco
Ahern
Best Western
Moose Lodge
Royalty Core
Racing Junk

Contact Us